İnanlar’da İflas Değil Konkordato !

Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden biri kepenk indirmeye çalışıyor.

İnanlar İnşaat iflas istedi ama öncesinde konkordato ilan edilecek.

Peki nedir bu konkordato?

İnanlar İnşaat konkordato ilan edecek!
Serdar İnan bugün yaptığı açıklamada, çalışanlarının, müşterilerinin, proje ortaklarının taşeron ve tedarikçilerinin haklarını alabilmeleri için konkordato ilan etme çalışmalarına başladıklarını söyledi.

İnanlar İnşaat şirketinin patronu Serdar İnan, 15 Nisan akşamı bir basın açıklaması yaparak şirketinin iflasını istedi.

Bugün yeni bir açıklama yapan İnan, çalışanlarının, müşterilerinin, proje ortaklarının taşeron ve tedarikçilerinin haklarını alabilmeleri için konkordato ilan etme çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Serdar İnan’ın konuyla ilgili olarak yaptığı kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “53 yıldır biriktirdiğimiz dostlarımızın, çalışanlarımızın, müşterilerimizin, proje ortaklarımızın taşeron ve tedarikçilerimizin haklarını alabilmeleri için konkordato ilan etme çalışmalarına başladık. Bu süreçte herkesten sağduyu, ortak çalışma ve destek bekliyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıl FETÖ operasyonunda gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan İnan FETÖ’ye yardım gerekçesiyle 8 gün hapiste kaldığı dönemle ilgili olarak ise, “Hiçbir suçum yokken yargısız infaza uğratıldım. Benim 16 Ağustos 2016’da açılan dosyam aradan 20 ay geçmesine rağmen iddianamesi yazılamadı. Suçsuzluğum tescillenemedi. Bankalardan ve müşterilerimizden gelen şüphe ve ithamlara resmi bir cevap veremedik. 20 ay önce üzerimize atılan bu zan ile 600 çalışanımızın ve taahhütlerimizin yükü bizleri maddi manevi bitirdi” demişti.

Konkordato Nedir?

Herhangi bir sebepten dolayı işleri bozulmuş, ödeme gücünü belli ölçüde kaybedip mali durumu bozulmuş iyi niyetli ve dürüst borçluları korumak amacını taşıyan müessesedir.
Konkordato, borçlunun alacaklılarının2/3’ü ile (bu orana denk gelen alacaklıların alacak tutarının da borçlunun borçlarının 2/3’ü oranında olması gerekir) yaptığı, ticaret mahkemesinin de tasdiki ile geçerlilik kazanan bir anlaşmadır. İmtiyazsız alacaklılar borçlunun borçlarının belirli bir yüzdesinden feragat eder ve borçlu da, borçlarının konkordatoda kabul edilen kısmını ödeyerek borçlarının tamamından kurtulabilir.