İstanbul’da Deprem Artık İhtimal Değil !

İSTANBUL’DA BÜYÜK BİR DEPREM OLACAK MI?

BU SORUNUN YANITINI SADECE TÜRK BİLİM ADAMLARI DEĞİL YABANCILAR DA İNCELİYOR.

FRANSIZ DEPREM BİLİMCİ LOUİS GELİ ONLARDAN BİRİ.

10 YILI AŞKIN SÜREDİR MARMARA’DAKİ HAREKETLİLİĞİ İNCELEYEN FRANSIZ UZMAN DEPREM ARTIK İHTİMAL DEĞİL, EMİNİZ OLACAK DEDİ.

 

 

Türk ve Fransız bilim insanları, Marmara’da deprem riskine dair yeni bir araştırma yaptı.

Araştırmanın sonuçlarını açıklayan Fransız deprem bilimci Louis Geli çarpıcı ifadeler kullandı.

Bugüne kadar hep fay hatlarının incelendiğini belirten Fransız bilim adamı ilk kez biriken gazın oluşturabileceği tehlikeye dikkat çekti.

“Marmara Denizi’nin batısındaki gaz varlığını keşfettik. Bahsettiğim alan Silivri’nin batısından Tekirdağ’a kadar olan bölge. Yani Kumburgaz – Tekirdağ arası. Gazı Tekirdağ’ın güneyinde bulduk. Gazın deprem ürettiğini fark ettik. Çünkü gaz fay hattındaki basıncı artırıyor, tabakaların kaymasına neden oluyor. Burada önemli olan sonuç şu: Bölgedeki depremlerin bazılarının nedeni tektonik hareket değil gaz. Mesela Marmara’nın batısında meydana gelen orta büyüklükteki bazı depremler gaz salımına neden oluyor, bu gazlar yüzeye ulaştığında daha küçük ölçekli depremlerin oluşmasına yol açıyor.”

Marmara’da beklenen depremin 7.2 ila 7.4 arasında bir ölçeğe sahip olacağını belirten Louis Geli kesin ifadeler kullandı:

“Bölge neredeyse 1766 depreminden beri enerji biriktiriyor. 250 yıldır biriken bir elastik enerjiden bahsediyoruz. Bu enerjinin tam olarak nerede biriktiği asıl soru. Her 20 yıl geçtikçe daha büyük bir deprem beklemek mümkün. Büyük bir depremin gerçekleşeceğinden eminiz, bu bir ihtimal değil.”

Deprem anında çok büyük miktarda gaz salımı olursa patlama meydana gelir mi sorusuna Fransız uzman “Bu soruyu yanıtlamak istemiyorum.” dedi.