Sıfır Faiz Aldatmaca mı?

Konut kredisi oranları yüksekten seyredince inşaat şirketleri senetlere yöneldi ama sıfır faiz senetle ifadesi bazen aldatmaca oluyor. Vade farkını normal fiyatın üzerine koyup satış fiyatını o şekilde belirleyen şirketler sözkonusu.

Sıfır faizle konut satışı kandırmaca
Konut sektöründe yaşanan rekabet, firmaları sıfır faiz reklamlarıyla konut satmaya yöneltirken Barış İnşaat’ın sahibi Mehmet Akyüz, sıfır faizin vatandaşı kandırmaya yönelik bir pazarlama yöntemi olduğunu söyledi.
Gerçekte 650-750 bin lira olan konutların fiyatının 1 milyon liraya yükseltilip sıfır faiz denilerek satılmaya çalışıldığını belirten Akyüz, “Faizler düşmeyince firmalar senetle konut satmaya başladı. Sıfır faizle 60 ay vadeli konut satılıyor. İnşaat maliyetinin yüzde 60’lara varan oranlarda arttığı bir dönemde sıfır faiz mümkün değil. Faiz farkı fiyata bindiriliyor sonra da sıfır faiz denip vatandaş kandırılıyor” dedi.

BELİRSİZLİK BİTTİ
Akyüz, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında konut sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Son 18 ayda demirin yüzde 145, genel inşaat maliyetinin yüzde 55-60 arttığını belirten Akyüz, faizlerin yüksek olması nedeniyle talebin düşük kaldığını, bu nedenle de maliyetlerin fiyatlara yansıtılamadığını söyledi. Akyüz konut fiyatlarına 2018’de zammın kaçınılmaz olduğunu, alımların fırsat olacağını ifade etti.