Vatandaş 3. Havalimanı’na Nasıl Gidecek?

3. Havalimanı Türkiye’nin en projelerinden biri ama ulaşım sorunlu. Metro yok, taksi ve Uber cep yakar. Ucuz yollu tek çözüm belediye otobüsü…

29 Ekim’de açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı projesinde adım adım sona yaklaşılıyor. Güvenlik kameralarından uçuş kodlarına kadar her şey belirlenirken toplu taşıma ulaşımının nasıl olacağı hala netlik kazanmış değil. Vatandaşın İstanbul Yeni Havalimanı’na nasıl gideceği ise merak konusu…48 f otobüsü dışında bunun 3 yolu var. Taksi- Uber- Özel araç… Peki size bu üç farklı taşımanın maliyeti kaça patlayacak. İşte cevabı…

 

İstanbul 3. Yeni Havalimanı inşaatında sona yaklaşılıyor. Ancak 3. Yeni Havalimanı’na vatandaşın nasıl ulaşım sağlayacağı merak konusu. Çünkü şuan bu konuyla ilgili 48 F dışında herhangi bir somut adım atılmış değil. Ancak her havaalanında olduğu gibi Havataş’ın olması bekleniyor. Şuanlık sadece Mecidiyeköy’den kalkan 48 F(Mecidiyeköy- 3. Yeni Havalimanı) otobüsü var. Onun haricinde buraya giden İETT’nin yapmış olduğu tek bir toplu taşıma aracı yok. Beyaz masa yetkilisi sozcu.com.tr.’ye yaptığı açıklamada ” Şu anlık sadece 48 F diye bir otobüs var ve Mecidiyeköy’den kalkıyor. Akşam saat 21:00 civarında da seferler bitiyor.” dedi. Öte yandan İBB metro ve tramvay yetkilisinin sozcu..com.tr‘ye yaptığı açıklamada ise ” Şuanlık Yeni Havalimanı ile ilgili herhangi bir girişim söz konusu değil. Yani bu konu ile ilgili kulağımıza gelen bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

ÖZEL ARACINIZLA HAVALİMANI’NA GİTMEK İSTERSENİZ KAÇ TL ÖDERSİNİZ?
Peki şehir merkezinden (Beşiktaş) 3. yeni havalimanına gitmek isteyen bir vatandaş nasıl gidecek . Şimdilik bunun için 3 alternatif var; Taksi, Uber, Özel araç… Peki bu üçünün maliyeti sırasıyla vatandaşa kaça patlayacak. Havaalanına en kolay iki yoldan gidilebiliyor. Birincisi E-5 ikincisi ise TEM. Birinci yoldan gidildiğinde (E-5) 73.7 km oluyor. İkinci yoldan gidildiğinde (TEM) bu yol uzunluğu dahada azalıyor ve 66 km’ye düşüyor. Ancak burada da gişe ücreti devreye giriyor. Sozcu. com tr olarak ortalama bir aracı baz alarak (1.6 dizel) hesaplama yaptık. Ortalama saatte 0,45 kuruş yakan bir araç E-5 üzerinden gittiğinde 33,16 TL yakıyor. Tem üzerinden gittiğinde ise (gişe ücreti dahil) 32,45 TL gibi bir hesap ortaya çıkıyor.

TAKSİ VEYA UBER HAVALİMANINA KAÇ LİRAYA GİDER?
Taksi kullanmak isteyen vatandaş ise daha fazla para ödüyor. Şöyle ki E-5 güzergahından giden bir taksinin maliyeti 190,50 TL olurken, TEM’den giden bir taksinin. maliyeti 175,75 TL oluyor. (Bu fiyatlara taksimetre ücreti ve gişe ücreti dahil). Uber’i kullanmak isteyen bir vatandaş ise ortama 100 ile 120 TL arasında bir para ödeyecek.

UZUN MESAFE KRİZİ
Kısa bir süre sonra hizmete girecek olan 3. havalimanına yolcu götürecek taksiler oradan yolcu alamayacak. Şehir merkezinden onlarca kilometre gidip boş dönecek olan taksiciler isyanda.

Takside yıllardır süren kısa mesafe krizine şimdi di uzun mesafe eklenmek üzere.

Gazete Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan’ın haberine göre, kısa süre sonra hizmete girecek olan 3. havalimanı için önceki gün İstanbul 34 No’lu Taksiciler Kooperatifi ile varılan anlaşma gereği, havalimanına yolcu götüren taksiciler tıpkı Atatürk Havalimanı’nda olduğu gibi oradan
müşteri alamayacak.

3. havalimanı şehir merkezine çok uzak olduğundan yolcu götüren taksici onca kilometreyi boş dönmek zorunda kalacak. Boğazlıyan’ın haberinde, taksicilerin bu durum karşısında özetle “Çok büyük zarar ederiz, 3. havalimanına gitmeyiz” dedikleri belirtildi.

Bu tepkiler karşısında düşüncesi sorulan Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu da, “Havalimanı taksicileri bedel ödeyerek orada çalışıyor, dışarıdan bir taksicinin yolcu alamaması normal” şeklinde konuştu.