Diyarbakır’a turist akını

Diyarbakır'a turist akını

Anadolu’nun geleneksel konukseverliği ile misafirlerini ağırlayan Diyarbakır kültürel dokusuyla hayranlık uyandırırken, yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği turizm merkezi olma yolunda ilerliyor.

Tarih kokan şehirde bahar bereketi

Zengin tarihi dokusuyla göz kamaştıran kadim kent Diyarbakır’da, ilkbaharla ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.  Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan surlar ile İslam’ın 5. Harem-i Şerif’i kabul edilen Ulu Cami, İçkale Müze Kompleksi, Ongözlü Köprü, peygamber makamları ve sahabe kabirleri, Ziya Gökalp ve Cahit Sıtkı Tarancı müzeleri gibi tarihi ve turistik yerleri geziyor.

Tarih kokan şehirde bahar bereketi

class=’cf’>

Tarih kokan şehirde bahar bereketi

TURİSTLER MEMNUN
Norveç’ten gelen Jorgen Jenssen de kente bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 5 gün boyunca Diyarbakır’ı gezeceklerini kaydetti. Norveç’te öğretmenlik yaptığını belirten Jenssen, kentin çok zengin bir kültüre sahip olduğunu aktardı.Jenssen, “Kentin yemeklerine hayranım.

Tarih kokan şehirde bahar bereketi

İnsanlar cana yakın sıcakkanlı. İnsanlar çok zengin ve eski kültürle karşılaşabiliyor. Burada olduğum için çok mutluyum. Camileri, müzeleri, tarihi surları, Ongözlü Köprü’yü gezdik. Her yer çok güzel. Herkesin buraya gelmesini istiyorum” ifadelerini kullandı. Ukraynalı Deimante Jankunaite da Türkiye’ye sekizinci kez geldiğini, Diyarbakır’ı ise ilk defa ziyaret ettiğini anlatarak, kentten memnun kaldığını dile getirdi.