Sakız adasında tatil imkanları

Sakız adasında tatil imkanları

Tarihi dokusuyla göz alıcı: Pirgi

Ortaçağ tarihinin etkilerinin hala sürdüğü Pirgi Köyü’nün günümüze kadar korunmuş eski çağ evleri, müthiş tarihi dokusuyla sizi sizden almaya yetecek değerde. Daha önce iki kez bulunduğum Pirgi’nin daracık sokak aralarında her zaman olduğu gibi sessiz sakin dolanırken güzel manzaralara şahit oluyoruz.

Yunanistan’ın huzur adası: Sakız

Havanın güzelliği de bize eşlik edince tadına doyum olmayan bir ortamla baş başayız. Pazar olmasından dolayı dini görevlerini yerine getiren yerli halk, güzel giyimleriyle meydanda toplanmaya başlıyor ve yüksek sesle koyu sohbetlere dalıyor.

Yunanistan’ın huzur adası: Sakız

class=’cf’>

Sakız haritası serili masada, sarımsaklı ekmek, caciki ve genelde adada yuvarlak yapılan ama burada uzun yapılmış kabak kızartması, barbun kızartma enfes mi enfes. Adanın meşhur markası Kazanisto Uzo’yu da güneşli havada listeye eklersek tam bir şölen. Bu arada içeride soğuk havalar için düşünülmüş cayır cayır yanan bir şömine olduğu belirteyim. Kafa dinleyip temiz havada müthiş lezzetler tatmak için Apotabepna Restoranı deneyebilirsiniz.  

Yunanistan’ın huzur adası: Sakız


Chios Yamaha Center

Sakız’a ayak basar basmaz, scooter vızıltıları kulağınıza gelmeye başlar. Neden mi? Sakız’da yediden yetmişe neredeyse tüm halk motosiklet kullanıyor da ondan. Hem ekonomikliği hem de ulaşım kolaylığı, Sakız halkını tam bir motosiklet tutkunu yapmış. Biz de neredeyse her gidişimizde scooter kiralıyoruz ya da yakın arkadaşımız Dimitri Giamas’ın jest yaparak bize verdiği scooterlarla Sakız köylerini bayıla bayıla turluyoruz. Kendisinin mağazasında motosiklete dair ne ararsanız var. Bir şey almayacaksanız bile sadece motosiklet üzerine sohbet etmeye gidebilirsiniz.

Yunanistan’ın huzur adası: Sakız

Yazın vazgeçilmez köyü Karfas

Hem plajı, hem de denize sıfır otelleriyle ziyaretçilerini her zaman mutlu etmeyi başaran Karfas’ta bir kahve molası için duruyoruz. Etrafta çıt yok ve yazın o şenlikli havasından eser yok ama yine de Karfas’ın her zaman sevdiğim dinginliği ve denizin temizliğiyle mest olmamak elde değil.

Yunanistan’ın huzur adası: Sakız

Güneşin çıkmasıyla deniz kenarında buluyoruz kendimizi, denizin suyu oldukça makul ısıda ve o anda mayolarımızı olsaydı denize girmemiz an meselesiydi diyebilirim.

Yunanistan’ın huzur adası: Sakız

Pantoukios ve Lagada

O tarafa çıkmışken ve güneş yüzünü göstermişken evlerine ve şirinliğine pek bayıldığım Lagada ve özellikle Pantoukios köyüne uğramadan gitmiyoruz. Yağmurlu havasını içimize çekip Sakız köylerini kısa süre sonra tekrar görmek ümidiyle yola çıkıyoruz.  

Yunanistan’ın huzur adası: Sakız

Sakız’ın değişmeyen klasiği: Ta Delfinia Restoran

Lezzetleri kadar çok sevdiğimiz restoranın sahibi karı koca arkadaşlarımız, menüye yeni eklenenleri, sırasıyla ufak ufak masamıza koyuyor.

Yunanistan’ın huzur adası: Sakız

Kendi ev yapımı mayonezleri eşliğinde servis edilen mezgit pane, peynir pane, peynirli yoğurtlu meze, klasik caciki her zaman olduğu gibi son derece lezzetli. Adını damla damla damıtıldığı bakır kazanlardan alan mükemmel tadıyla oldukça sevilen Sakız’ın Kazanisto Uzo’sunu da asla ihmal etmiyoruz.